Ak Parti Silivri İlçe Başkanı'ndan Selimpaşa Kadınlar Plajı Kapatılmasına Tepki

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ak Parti Silivri İlçe Başkanı'ndan Selimpaşa Kadınlar Plajı Kapatılmasına Tepki
Abone ol
Ak Parti Silivri İlçe Başkanı Ekrem Pamuk, Silivri Belediyesi'nin Selimpaşa Kadınlar Plajı'nı kapatma kararına tepki gösterdi. Pamuk, bu plajın Cumhur İttifakı'nın bir projesi olarak 2023'te faaliyete geçtiğini ve İstanbul'da bir ilk olduğunu belirterek, kararın kadınların tercih hakkını kısıtladığını vurguladı.
ÇORLU YILDIZ DİZEL

Silivri Belediye Meclisi'nde yapılan açıklamaları "indirgemeci" ve "çelişkili" olarak nitelendirerek, Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu'nun kadınların özgürleştirilmesiyle ilgili ifadelerinin tek taraflı bir bakış açısını yansıttığını söyleyen Ak Parti Silivri İlçe Başkanı Ekrem Pamuk, Selimpaşa Kadınlar Plajı'nın kadınlara bir ayrıştırma değil, tercih özgürlüğü sunduğunu savundu.

Ayrıca, Pamuk, Balcıoğlu'nu kararını ve açıklamalarını yeniden gözden geçirmeye davet etti. Birlikte yaşama kültürüne vurgu yaparak, tüm vatandaşların tercih hakkına sahip olduğunu belirtti.

Ekrem Pamuk, yayınladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Kıymetli Silivrili Hemşehrilerim, Hoşgörü ve anlayış kültürü ile bağdaştırdığımız kentimizin gündemi, yaklaşık bir haftadır, ne yazık ki bir “rücu” kültürü ile işgal edilmekte. “Yasak”ların karşısında mücadele etmeyi ve itidali elden bırakmamayı kendine şiar edinmiş bir siyasi kültürün Silivri Temsilcisi olarak, söz konusu meselenin kentimizin en yüksek karar alma mercii olan Belediye Meclisimize intikal etmesini sabırla bekledik. Her ne kadar konu hakkındaki “gizli ajanda”yı öngörebiliyor olsak da 03.06.2024 tarihinde Meclis Salonu’nda yankılanan “indirgemeci” açıklamalar, çelişkili bir zihin yapısının çıktıları olarak tescillendi.

Malumunuz olduğu üzere bir Cumhur İttifakı projesi olarak 2023’te faaliyete geçen ve İstanbul’da “ilk ve tek” olma özelliğini haiz “Selimpaşa Kadınlar Plajı Uygulaması” geçtiğimiz günlerde mevcut belediye yönetimi tarafından sonlandırıldı. İlçemizde ve Komşu ilçelerde ikamet eden hanımefendilere hizmet veren bu plaj bir “ayrıştırmanın” ya da “tutsak kılmanın” değil, gerçek bir ihtiyacın karşılanmasının tezahürü idi. Getirilen açıklamalarda dayanılan argümanlar, “çağdaş” ve “özgürlükçü” olmaktan ziyade bir “toplum mühendisliği”nin izlerini taşımaktaydı.

Silivri Belediye Başkanı Sayın Bora Balcıoğlu’nun konuşmasının satırbaşlarında yer alan “üçüncü dünya ülkeleri” örneği nakıs, “kadınların özgürleştirilmesi” vurgusu ise “tek taraflı” bir bakış açısının örneği idi. Zira geçtiğimiz dönemde ortaya koyulan bu proje kadınları “mahkum etmek” ya da “vazgeçmek” zorunda bırakmak yerine, “tercih etmek” özgürlüğüne kavuşturmuştu. Bizler bu meseleye birçok tarafın yaklaştığı zaviyeden farklı olarak “hassasiyet” ya da “yok saymak”tan ziyade “tercih hakkına sahip olabilmek, tercih hakkını tesis etmek” zaviyelerinden yaklaşıyoruz. Çünkü gerek itikadımız gerekse zihin yapımız bizleri bu şekilde hareket etmeye sevk etmektedir.

Bu vesileyle, Sayın Balcıoğlu’nun imza attığı, 21. yüzyılın gerekliliklerinden çok uzakta olan bu talihsiz kararı ve açıklamaları yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz.

Bunun yanında bildirinin hemen üzerinde yer alan görseli özellikle Belediye yönetimine yeniden hatırlatırken, bugün sahip olduğumuz kazanımların mimarlarının “birlikte yaşama kültürü”ne ne denli sadık olduklarını, “fraklı” ile “başörtülü-şalvarlı” arasında hiçbir farkın olmadığını ve her iki vatandaşın da “tercih etme” hakkı olduğunu vurgulamak istiyorum…"

Başar Turizm

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Değirmenköylü çiftçilere domates ve kapya biber fidesi dağıttıÖnceki Haber

Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, D...

Zafer Yalçın'dan Selimpaşa Kadınlar Plajını Kapatma Kararı Alan CHP’li Başkanın Söylemlerine İlişkin Açıklama Sonraki Haber

Zafer Yalçın'dan Selimpaşa Kadınlar Plaj...

Yorum Yazın

Saygın Bobinaj - Ali Tüzel