Başar Turizm
İstanbul
BIST11145.98
DOLAR33.0909
EURO36.0464
ALTIN2564.6
BTC/USD64000.51
Haluk Özdemir

Haluk Özdemir

Mail: [email protected]

Denge

Merhaba sayın okurlar,

Bugünkü makalemizin başlığı "Denge". Denge kelimesi o kadar önemli bir kelime ki; hani temel taşı derler ya, işte bu kelime de öyle bir şey. Çünkü dünyamız, dönüş hızından tutun da birçok yönüyle bir denge içindedir. Bir derecelik bir sapma bile felaketlere yol açabilir. Yaşam kaynağımız olan oksijen bile atmosferde binlerce yıldır diğer gazlar içinde %20,95 oranında sabit kalmıştır. Bu oran %21 olsa her yer yanar, %20’ye düşse nefes almamız yetersiz olur. Yani bu dengeye dikkat edin; vücudumuzun sıcaklığı 37 derecedir, 38 olsa ateşimiz çıkar ve hastalanırız, 36 olsa üşür ve titreriz. Bu dengenin hassasiyetine akıl erdirmek gerçekten zor.

Size farklı bir örnek vermek istiyorum: Bir toz veya kum fırtınası bile gereklidir ve çok önemlidir. Çünkü bu fırtınalar yağmurla, yani suyla buluştuklarında denizlerde ve okyanuslarda oksijen üreten elementleri beslerler. Hatta bir sivrisinek bile önemlidir; suya yakın bitkileri tozlaştırır, hastalık yapan organizmaları tüketir ve kuşlara besin kaynağı olur. Bence sivrisineklerden kurtulmak istiyorsak onları öldürmek yerine yaşam ortamlarını yok etmeliyiz.

Sayın okurlar, demek istediğim şu ki, ekolojik dengeye, yani doğanın dengesine pek müdahale etmemeliyiz. Orman yangını ağaçların sürtünmesiyle çıkıyorsa, bu doğal bir süreçtir, ama biz yakmamalıyız. Elektrik hatlarını dikkatli bir şekilde çekersek, elektrikten kaynaklanan yangınlar önlenebilir. Anız yakmamalıyız, yılanları öldürmemeliyiz, doğayı kirletmemeliyiz. Hıdrellezlerde lastik yakmamalıyız. Daha dikkatli yaşayıp doğaya zarar vermemeliyiz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim hoşça kalın."

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Başar Turizm
Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar